Holter EKG a holter ciśnieniowy - czym się różnią?
Złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, problemy z utrzymującym się za niskim, bądź zza wysokim ciśnieniem, kołatanie serca mogą być powodem, dla którego lekarz pierwszego kontaktu zleci wykonanie badania metodą Holtera. Jakie są jego rodzaje i jakich odpowiedzi można uzyskać z odczytu ich wyników?
Na czym polega badanie Holtera EKG?
Badanie Holtera EKG służy do zobrazowania pracy serca. Jest to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych do poznania przyczyn częstych omdleń, nieprawidłowości w pracy serca, czy też wykluczeniu — bądź potwierdzeniu choroby niedokrwiennej, zwykle zalecane osobom po 45. roku życia, lub uskarżającym się na dolegliwości ze strony układu krwionośnego.
Przeprowadzane jest ono przy użyciu niewielkiego urządzenia, do którego przyczepione są elektrody rejestrujące czynność serca. Cały odczyt trwa 24 godziny, dlatego niezwykle istotne jest właściwe przypięcie elektrod oraz aparatu rejestrującego w pasie tak, aby nie utrudniał on codziennych czynności pacjenta. Na badanie metodą Holtera EKG można zostać skierowanym przy podejrzeniach zaburzonej pracy serca, uczuciach kołatania serca, czy też wykluczenia nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów elektrycznych, czyli bloku serca.
Czym jest Holter ciśnieniowy?
Zupełnie inne jest badanie Holterem RR, za pomocą którego sprawdzane jest ciśnienie tętnicze krwi, a nie jak we wcześniejszym wariancie praca serca. Holter ciśnieniowy również służy diagnozowaniu chorób serca, ale wywołanych innymi bodźcami, głównie wynikającymi z nieprawidłowości, czy też dużych odchyleń dobowych wykonywanych w warunkach domowych lub ambulatoryjnych pomiarów ciśnienia. Dzięki temu badaniu można zminimalizować ryzyko błędnego odczytu pomiaru ciśnienia u osób chronicznie bojących się gabinetów lekarskich.
Podobnie jak badanie Holter EKG tak i ten rodzaj diagnostyki chorób serca odbywa się przy użyciu urządzenia rejestrującego poziom ciśnienia krwi, z tą różnicą, że zamiast elektrod pacjentowi dodatkowo nakłada się na rękę opaskę aparat mierzący ciśnienie krwi.