W jakim celu wykorzystywany jest holter RR?
Badania polegające na wielogodzinnym monitorowaniu układu krążenia są bardzo ważnym ogniwem diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Stosuje się je w obserwacji nowych schorzeń oraz monitorowaniu dotychczasowych chorób. 24-godzinny pomiar metodą Holtera, wykorzystywany do badania pracy serca lub ciśnienia tętniczego krwi, dostarcza wielu cennych informacji, a przy tym jest bezbolesny, nieinwazyjny i nieszkodliwy oraz nie wymaga specjalistycznych przygotowań ze strony pacjenta. Do czego służy to badanie i w jaki sposób przebiega? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.
Do czego służy badanie holterem ciśnieniowym?
Badanie holterem ciśnieniowym określane jest skrótem ABPM, czyli ambulatory blood pressure monitoring. To jedna z najpowszechniejszych metod diagnostyki kardiologicznej, polegająca na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. Jej zadaniem jest wykrycie potencjalnych nieprawidłowości pracy serca. Podobnym urządzeniem jest holter EKG, ale on monitoruje czynność elektryczną serca.
Jak wygląda badanie holterem ciśnieniowym?
Holter ciśnieniowy mierzy wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca. Urządzenie składa się z jednostki centralnej ciśnieniomierza przypinanej do paska spodni oraz rękawa nakładanego na rękę. Wygląda bardzo podobnie do tradycyjnego ciśnieniomierza, z tą różnicą, że rejestrator z automatyczną pompą jest zasilany na baterie oraz monitoruje pracę serca przez 24 godziny, a nie jednorazowo. Holter przeprowadza pomiary w dzień średnio co 15 minut, a w nocy co 30 minut, czyli w ciągu 24 godzin wykonuje ich około 70. Badanie wygląda podobnie, jak w przypadku użycia klasycznego urządzenia, mianowicie mankiet na ramieniu napełnia się powietrzem, a jednostka automatycznie mierzy i zapamiętuje wyniki.
Podobnie jak w przypadku holtera EKG, w trakcie badania pacjent może normalnie funkcjonować i wykonywać codzienne czynności. Niezależnie od mierzenia ciśnienia, należy zapisywać szczegółowy rozkład aktywności w ciągu dnia, aby móc daną czynność zestawić z godziną jej wykonywania. Jest to podstawa do porównania wyników z holtera z zapisem planu dnia pacjenta. Po 24 godzinach rejestrator jest zdejmowany i podłączany do komputera, a uzyskane wyniki zostają przeanalizowane za pomocą odpowiedniego oprogramowania, a następnie zinterpretowane przez lekarza.
Najczęściej zaleca się badanie holterem RR w przypadku:
- stawiania diagnozy lub kontroli nadciśnienia tętniczego,
- oceny skuteczności leczenia,
- wykrycia nagłych zmian ciśnienia, np. w nocy,
- rozpoznania lub kontroli ciśnienia u kobiet ciężarnych,
- stwierdzenia, że pacjent choruje na oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze,
- skarżenia się pacjenta na zawroty głowy i omdlenia,
- pacjentów z cukrzycą.