Jak przebiega badanie holterem ciśnieniowym?
Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Może mieć podłoże genetyczne, sprzyja jej nieodpowiedni styl życia, związany ze stosowaniem użytek, niewłaściwą dietą czy małą ilością ruchu na świeżym powietrzu. Nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań takich jak udary czy choroby serca. W początkowej fazie nie daje objawów, dlatego łatwo je przeoczyć. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia tętniczego. Jedną z metod jest badanie holterem ciśnieniowym. Dowiedz się na czym polega.
Przebieg badania holterem ciśnieniowym
Holter ciśnieniowy pozwala na zbadanie ciśnienia tętniczego, w różnych sytuacjach, w których występuje pacjent. Osoba poddana badaniu nosi przez całą dobę (w tym nocą) dedykowany, specjalistyczny aparat, który na bieżąco sprawdza wysokość ciśnienia tętniczego. Jest to dużo precyzyjniejsza metoda, niż badanie tradycyjnym, domowym ciśnieniomierzem lub przy okazji jednorazowej wizyty lekarskiej.
Badanie pozwala ocenić, czy pacjent ma problemy z ciśnieniem takie jak niedociśnienie lub nadciśnienie, wykazać zagrożenie dla poszczególnych organów czy sprawdzić, czy mamy do czynienia z występowaniem chorób kardiologicznych oraz, czy konieczne będzie badanie w tym kierunku.
Wyniki badań są zapisywane co kwadrans w ciągu dnia i co pół godziny w ciągu nocy. W jego trakcie pacjent powinien zachowywać się normalnie, tak jak zawsze.
W trakcie badania pacjent nie odczuwa bólu, jest ono nieinwazyjne i przebiega bezproblemowo. Uzupełnieniem badania aparatem może być dzienniczek z informacjami o odczuwanych przez pacjenta sytuacjach stresowych oraz głównych czynnościach, wraz z godzinami.
Jeśli podejrzewacie Państwo występowanie któregokolwiek z objawów nadciśnienia, zapraszam do skorzystania z badania holterem ciśnieniowym w mojej przychodni.